Top white facebook2x Top white twitter2x Top white phone2x +44 1983 241615 Top white subscribe2x Subscribe Login
Home / Events
Home / Events

Events

Promote your events here for free with a SailingClubManager account.

   /
 

April 2021

Thursday 15th 18th
Wakatere Boating Club

2021 NZ Waszp National Champs (15-18 April)
Wakatere Boating Club
Saturday 17th
Youth Sailing Charity London

London Youth Sailing League 2021 - Wimbledon Park Watersports and Outdoor Centre
Youth Sailing Charity London
Saturday 17th
Portsmouth Sailing Club

Spring Spithead Series 2 - Racing on Saturday 17 Apr only
Portsmouth Sailing Club book
Saturday 17th
Spinnaker Sailing Club

Topper Traveller
Spinnaker Sailing Club
Saturday 17th
Warsash Sailing Club

Spring Series » WSC Spring Championships (DAY 1)
Warsash Sailing Club
Saturday 17th
B14 Class

Stokes Bay Sailing Club B14 Open Meeting ONE DAY EVENT and Travellers' Trophy
B14 Class
Saturday 17th 18th
Flying Fifteen Association

Lakeland Grand Prix
Flying Fifteen Association
Saturday 17th 18th
Salcombe Yacht Club

Merlin Rocket Open meeting
Salcombe Yacht Club book
Saturday 17th 18th
Viridian Sailing Center

Sail For Hope Regatta
Viridian Sailing Center book
Saturday 17th 18th
Datchet Water Sailing Club

Contender open meeting & tune up day
Datchet Water Sailing Club book
Sunday 18th
Haven Ports Yacht Club

Spring Series » 18 April
Haven Ports Yacht Club
Sunday 18th
Warsash Sailing Club

Spring Series » WSC Spring Championships (DAY 2)
Warsash Sailing Club
Sunday 18th 10:30 - 16:00
Redesmere Sailing Club

Laser Open Cancelled
Redesmere Sailing Club
Sunday 18th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Founders Series » FOUNDERS SERIES 1
Prestwick Sailing Club
Tuesday 20th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 2
Island Sailing Club book
Wednesday 21st 22nd
Stoke Gabriel Boating Association

PB2 Course 1 (RYA Powerboat Level 2 Course)
Stoke Gabriel Boating Association
Thursday 22nd 19:00 - 20:00
Prestwick Sailing Club

April Series » APRIL SERIES 2
Prestwick Sailing Club
Saturday 24th 25th
International GP14 Association

Midland Area Championship 2021
International GP14 Association
Saturday 24th
Burghfield Sailing Club

Blaze Open Meeting
Burghfield Sailing Club book
Saturday 24th
Stone Sailing Club

Sprint 15 Open Meeting (1 day)
Stone Sailing Club book
Saturday 24th
Stone Sailing Club

Sprint 15 Open Meeting (1 day)
Stone Sailing Club
Saturday 24th 25th
2000 Class

2000 Northern series event at Rutland Water SC Cancelled
2000 Class
Saturday 24th
Warsash Sailing Club

Spring Series » WSC Spring Championships (DAY 3)
Warsash Sailing Club
Saturday 24th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Class Training - Blithfield Sailing Club Cancelled
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 24th
Attenborough Sailing Club

Comet Open
Attenborough Sailing Club
Saturday 24th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Killington Sailing Club
UKLA
Saturday 24th 09:00 - 18:00
Brightlingsea Sailing Club

East Topper Training 2021 » East Topper Training
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 25th
Haven Ports Yacht Club

Spring Series » 25 April
Haven Ports Yacht Club
Sunday 25th
Warsash Sailing Club

Spring Series » WSC Spring Championships (DAY 4)
Warsash Sailing Club
Sunday 25th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller & Midland Circuit - Blithfield Sailing Club Cancelled
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 25th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May & Thames Series - Ranelagh Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 25th
Lark Class Association

Lark Inlands at Frensham Pond SC
Lark Class Association
Sunday 25th 09:00 - 18:00
Brightlingsea Sailing Club

East Topper Training 2021 » East Topper Training
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 25th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

PYRAMID TROPHY
Prestwick Sailing Club
Tuesday 27th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 3
Island Sailing Club book
 

May 2021

Saturday 1st 2nd
International GP14 Association

Northern Area Championship 2021
International GP14 Association
Saturday 1st 2nd
International GP14 Association

Scottish and Border Travellers 2021
International GP14 Association
Saturday 1st
Lake Norman Yacht Club

The Flying Scot Great 48 Regatta
Lake Norman Yacht Club
Saturday 1st
Portsmouth Sailing Club

Spring Spithead Series 4 - Racing on Saturday 1 May only
Portsmouth Sailing Club book
Saturday 1st 3rd
Derwent Reservoir Sailing Club

GP14 Northern Area Championships Cancelled
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 1st 2nd
Bartley Sailing Club

UKLA / ASC Birmingham ILCA / Laser Youth Training - Book via UKLA Website
Bartley Sailing Club
Saturday 1st 2nd
UKLA

ILCA Open Training - WPNSA
UKLA
Saturday 1st 2nd
UKLA

ILCA Open Training Bartley SC
UKLA
Saturday 1st
Derwent Reservoir Sailing Club

Optimist RTG
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 1st
Derwent Reservoir Sailing Club

Optimist RTG
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 1st
Royal Ocean Racing Club

Cervantes Trophy Race
Royal Ocean Racing Club
Saturday 1st
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Waveney & Oulton Broad Yacht Club Cancelled
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 1st 10:30 - 14:00

PUSH THE BOAT OUT
Sunday 2nd
Haven Ports Yacht Club

Spring Series » 2 May
Haven Ports Yacht Club
Sunday 2nd
Brightlingsea Sailing Club

RYA Regional Training Singlehanders
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 2nd
Lake Norman Yacht Club

The Flying Scot Great 48 Regatta
Lake Norman Yacht Club
Sunday 2nd
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Royal Norfolk & Suffolk Yacht Club Cancelled
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 2nd 10:00 - 16:00
Salcombe Yacht Club

Yawl, N12 & RS 400 Open
Salcombe Yacht Club
Tuesday 4th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 4
Island Sailing Club book
Wednesday 5th
Spinnaker Sailing Club

Hansa Traveller
Spinnaker Sailing Club
Thursday 6th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

May Series » MAY SERIES 1
Prestwick Sailing Club
Friday 7th 9th
Paignton Sailing Club

Paignton Open for Single Handers (POSH) 2021 (Great British Sailing Challenge) Cancelled
Paignton Sailing Club
Saturday 8th
Portsmouth Sailing Club

Spring Spithead Series 5 - Racing on Saturday 8 May only
Portsmouth Sailing Club book
Saturday 8th
2000 Class

2000 class Millennium event at Staunton Harold SC
2000 Class
Saturday 8th
UKLA

ILCA South East Grand Prix - Weir Wood Sailing Club
UKLA
Saturday 8th 9th
Warsash Sailing Club

420 Open
Warsash Sailing Club
Saturday 8th 9th
Derwent Reservoir Sailing Club

RYA Dinghy Sailing Course
Derwent Reservoir Sailing Club book
Saturday 8th 9th
Datchet Water Sailing Club

WASZP Grand Prix
Datchet Water Sailing Club book
Saturday 8th
Bosham Sailing Club

BSC Nab Tower Race 2021
Bosham Sailing Club book
Saturday 8th 9th
UKLA

ILCA Scotland Grand Prix - Largs Sailing Club
UKLA
Saturday 8th
Shustoke Sailing Club

Shustoke Gauntlet
Shustoke Sailing Club
Saturday 8th
EAORA

Pattinson Cup
EAORA
Saturday 8th
Derwent Reservoir Sailing Club

R.S. Tera north traveler event Cancelled
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 8th 9th
B14 Class

Whitstable Yacht Club B14 Open Meeting and Travellers' Trophy CANCELLED due to C19 restrictions
B14 Class
Saturday 8th
Burghfield Sailing Club

Streaker/Comet/Solo Open Meeting Cancelled
Burghfield Sailing Club
Saturday 8th 9th
Paignton Sailing Club

Paignton Sailing Club Spring Regatta
Paignton Sailing Club
Saturday 8th 9th
Great British Sailing Challenge

Paignton Open for Single Handers (P.O.S.H.) Provisional
Great British Sailing Challenge
Saturday 8th 9th
Flying Fifteen Association

Inland Championship
Flying Fifteen Association
Saturday 8th 9th
Royal Ocean Racing Club

Cowes Solent Series
Royal Ocean Racing Club
Saturday 8th 9th
UKLA

UKLA South Coast Anniversary Open Regatta - WPNSA
UKLA book
Saturday 8th
Burghfield Sailing Club

IOCA Optimist Training 4 - rescheduled
Burghfield Sailing Club
Saturday 8th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May & Thames Series - Thames Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 8th
Lark Class Association

Lark Open at Barnt Green SC
Lark Class Association
Saturday 8th 12:00 - 17:00
South Cerney Sailing Club

RS 200 Open
South Cerney Sailing Club
Sunday 9th
Haven Ports Yacht Club

Spring Series » 9 May
Haven Ports Yacht Club
Sunday 9th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Rutland Sailing Club
UKLA
Sunday 9th
EAORA

Ralph Herring Trophy
EAORA
Sunday 9th 10:00 - 16:00
Weston Sailing Club

Summer Heat Series 3 & 4
Weston Sailing Club
Sunday 9th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Founders Series » FOUNDERS SERIES 2
Prestwick Sailing Club
Tuesday 11th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 5
Island Sailing Club book
Thursday 13th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

May Series » MAY SERIES 2
Prestwick Sailing Club
Friday 14th 16th
EAORA

North Sea Race
EAORA
Friday 14th
Royal Ocean Racing Club

North Sea Race
Royal Ocean Racing Club
Saturday 15th 16th
International GP14 Association

Inland Championship 2021
International GP14 Association
Saturday 15th
Hamble River Sailing Club

Hamble River Raid
Hamble River Sailing Club
Saturday 15th
Guernsey Yacht Club

GYC Open Day and RYA Discover Sailing Provisional
Guernsey Yacht Club
Saturday 15th
UKLA

ILCA South Coast Grand Prix - Keyhaven Yacht Club
UKLA
Saturday 15th
Derwent Reservoir Sailing Club

Optimist RTG
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 15th
Carsington Sailing Club

RS 400 Open Meeting » RS 400 Open
Carsington Sailing Club
Saturday 15th 16th
Topper Class Association

GJW Direct Topper National Coastal Championships (NS4) - Royal Norfolk & Suffolk Yacht Club Cancelled
Topper Class Association
Saturday 15th 16th
Gurnard Sailing Club

RS Tera Southern Championships
Gurnard Sailing Club
Saturday 15th 16th
Oxford Sailing Club

Optimist South Zone Squad » Optimist South Zone RTG
Oxford Sailing Club
Saturday 15th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Class Training - Parkstone Yacht Club Cancelled
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 15th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May & Thames Series - Medley Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 15th 16th
Lark Class Association

Lark Masters Championship at Itchenor Sailing Club
Lark Class Association
Saturday 15th 11:30
Hamble River Sailing Club

HRSC Open Day
Hamble River Sailing Club
Sunday 16th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Midland Sailing Club
UKLA
Sunday 16th
Haven Ports Yacht Club

Spring Series » 16 May
Haven Ports Yacht Club
Sunday 16th
UKLA

ILCA Thames Valley Grand Prix - Papercourt Sailing Club
UKLA
Sunday 16th
Carsington Sailing Club

RS 400 Open Meeting » RS 400 Open
Carsington Sailing Club
Sunday 16th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Open Meeting - Parkstone Yacht Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 16th 10:00 - 14:30
Lee on Solent Sailing Club

RS 400 Training Day
Lee on Solent Sailing Club book
Sunday 16th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

BUCCANNEER TROPHY
Prestwick Sailing Club
Tuesday 18th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 6
Island Sailing Club book
Thursday 20th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

May Series » MAY SERIES 3
Prestwick Sailing Club
Friday 21st 23rd
Royal Ocean Racing Club

Vice Admiral's Cup
Royal Ocean Racing Club
Friday 21st 09:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

D One Training Provisional
Burghfield Sailing Club book
Saturday 22nd 23rd
International GP14 Association

Southern Championship 2021
International GP14 Association
Saturday 22nd 23rd
Bartley Sailing Club

UKLA / ASC Birmingham ILCA / Laser Youth Training - Book via UKLA Website Provisional
Bartley Sailing Club
Saturday 22nd 23rd
UKLA

ILCA Open Training Bartley SC
UKLA
Saturday 22nd 23rd
UKLA

ILCA Super Grand Prix - Queen Mary Sailing Club
UKLA
Saturday 22nd 23rd
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Brightlingsea Sailing Club Cancelled
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 22nd 09:00 - 16:00
Barnt Green Sailing Club

BGSC Solo Open Meeting 2021
Barnt Green Sailing Club
Saturday 22nd 09:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

D One Open Meeting Provisional
Burghfield Sailing Club book
Saturday 22nd 09:00
Brightlingsea Sailing Club

Fireball, GP14 Southerns, RS200 National Tour 2021 » Day 1
Brightlingsea Sailing Club book
Saturday 22nd 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

K1 Inland Championship and Lightning Nationals » K1/Lightning Open Meeting
Carsington Sailing Club book
Saturday 22nd 10:30 - 16:00
Redesmere Sailing Club

Solo Open
Redesmere Sailing Club
Saturday 22nd 11:00 - 16:30
Notts County Sailing Club

Scorpion Open Meeting
Notts County Sailing Club
Saturday 22nd 12:00 - 17:00
Ullswater Yacht Club

Daffodil Regatta » Daffodil Regatta
Ullswater Yacht Club book
Saturday 22nd 12:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

RS400 / RS600 Open Event
Lee on Solent Sailing Club
Saturday 22nd 12:00 - 14:00
Arun Yacht Club

Wayfarer Event day 1
Arun Yacht Club
Sunday 23rd
UKLA

ILCA Thames Valley Grand Prix - Queen Mary Sailing Club
UKLA
Sunday 23rd 09:00
Brightlingsea Sailing Club

Fireball, GP14 Southerns, RS200 National Tour 2021 » Day 2
Brightlingsea Sailing Club book
Sunday 23rd 10:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

RS400 / RS600 Open Event
Lee on Solent Sailing Club
Sunday 23rd 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

K1 Inland Championship and Lightning Nationals » K1/Lightning Open Meeting
Carsington Sailing Club book
Sunday 23rd 11:00 - 16:30
Notts County Sailing Club

Scorpion Open Meeting
Notts County Sailing Club
Sunday 23rd 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series
Burghfield Sailing Club book
Sunday 23rd 11:00 - 16:00
Ullswater Yacht Club

Daffodil Regatta » Daffodil Regatta
Ullswater Yacht Club
Sunday 23rd 12:00 - 14:00
Arun Yacht Club

Wayfarer Event day 2
Arun Yacht Club
Sunday 23rd 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

CLARK CUP
Prestwick Sailing Club
Tuesday 25th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 7
Island Sailing Club book
Thursday 27th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

May Series » MAY SERIES 4
Prestwick Sailing Club
Friday 28th 18:30 - 20:30
Snettisham Beach Sailing Club

Model Yacht Introduction Open evening
Snettisham Beach Sailing Club
Saturday 29th
Youth Sailing Charity London

London Youth Sailing League 2021 - The Docklands Sailing & Watersports Centre
Youth Sailing Charity London
Saturday 29th
Sea View Yacht Club

Sea View Yacht Club - Open Day
Sea View Yacht Club
Saturday 29th 30th
UKLA

ILCA Open Training West Kirby SC
UKLA
Saturday 29th 30th
UKLA

ILCA Super Grand Prix - St Mary's Loch Sailing Club
UKLA
Saturday 29th 31st
Brixham Yacht Club

2021 English Riviera Dinghy Regatta
Brixham Yacht Club
Saturday 29th
Royal Ocean Racing Club

Myth of Malham Race
Royal Ocean Racing Club
Saturday 29th 31st
Royal London Yacht Club

Etchells Red Funnel Regatta
Royal London Yacht Club
Saturday 29th
Burghfield Sailing Club

Hansa Open Cancelled
Burghfield Sailing Club
Saturday 29th 30th
Brixham Yacht Club

Heritage Regatta
Brixham Yacht Club
Sunday 30th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Bartley Sailing Club
UKLA
Sunday 30th
UKLA

ILCA North Grand Prix - St Mary's Loch Sailing Club
UKLA
Sunday 30th 2nd Jun
Lark Class Association

Lark National Championship at Rock Sailing Club
Lark Class Association
Sunday 30th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 2
Burghfield Sailing Club book
Sunday 30th 13:00 - 17:00
Ullswater Yacht Club

Northern Topper Traveller Series
Ullswater Yacht Club
Sunday 30th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Founders Series » FOUNDERS SERIES 3
Prestwick Sailing Club
 

June 2021

Tuesday 1st 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 8
Island Sailing Club book
Tuesday 1st 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Tuesday evening training for all ages and stages including beginners » Tuesday evening training for all ages and Levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Wednesday 2nd 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Wednesday evening training for all ages and stages including beginners » Wednesday evening training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Friday 4th 6th
EAORA

East Coast Race
EAORA
Friday 4th
Royal Ocean Racing Club

East Coast Race
Royal Ocean Racing Club
Friday 4th 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Friday evening training for all ages and stages including beginners » Friday evening training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Saturday 5th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Bassenthwaite Sailing Club
UKLA
Saturday 5th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Burton Sailing Club
UKLA
Saturday 5th
Hamble River Sailing Club

Harbour Master Pursuit
Hamble River Sailing Club
Saturday 5th
UKLA

ILCA South Coast Grand Prix - Spinnaker Sailing Club
UKLA
Saturday 5th
Burghfield Sailing Club

London Windsurfing Association Open Events
Burghfield Sailing Club
Saturday 5th 6th
UKLA

ILCA Scotland Grand Prix - East Lothian Yacht Club
UKLA
Saturday 5th
Spinnaker Sailing Club

Laser Open
Spinnaker Sailing Club
Saturday 5th 6th
Flying Fifteen Association

Southern Championship
Flying Fifteen Association
Saturday 5th 6th
Royal Ocean Racing Club

Cowes Solent Series
Royal Ocean Racing Club
Saturday 5th 6th
Portsmouth Regatta

Portsmouth Regatta 2021
Portsmouth Regatta book
Saturday 5th 6th
Spinnaker Sailing Club

RYA Race Coach Level 2 Course
Spinnaker Sailing Club
Saturday 5th 6th
South Staffordshire Sailing Club

Old Joe Event (Firefly Team Racing) ??
South Staffordshire Sailing Club
Saturday 5th 6th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Whitstable Yacht Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 5th 10:00 - 12:30
Clyde Cruising Club

Saturday morning training for all ages and stages including beginners » Saturday morning training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Saturday 5th 12:01 - 16:50
Notts County Sailing Club

RYA Hybrid Training
Notts County Sailing Club
Sunday 6th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Ogston Sailing Club
UKLA
Sunday 6th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Supernova and Comet Open Meeting
Carsington Sailing Club
Sunday 6th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 3
Burghfield Sailing Club book
Sunday 6th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

FULLARTON TROPHY
Prestwick Sailing Club
Monday 7th 11th
Viridian Sailing Center

Junior Sailing Camp - Learn to Sail Session 1
Viridian Sailing Center book
Tuesday 8th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 9
Island Sailing Club book
Tuesday 8th 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Tuesday evening training for all ages and stages including beginners » Tuesday evening training for all ages and Levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Wednesday 9th 13th
Lake Norman Yacht Club

Sunfish Class North American Championships
Lake Norman Yacht Club
Wednesday 9th
Royal Ocean Racing Club

DĂșn Laoghaire to Dingle Race
Royal Ocean Racing Club
Wednesday 9th 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Wednesday evening training for all ages and stages including beginners » Wednesday evening training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Thursday 10th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

June Series » JUNE SERIES 2
Prestwick Sailing Club
Friday 11th 13th
Paignton Sailing Club

Blaze Class UK National Championships 2021
Paignton Sailing Club
Friday 11th
Royal Ocean Racing Club

Morgan Cup
Royal Ocean Racing Club
Friday 11th 13th
Royal London Yacht Club

DBA Classic and Vintage Dragon Championship
Royal London Yacht Club
Friday 11th 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Friday evening training for all ages and stages including beginners » Friday evening training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Saturday 12th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Solway Sailing Club
UKLA
Saturday 12th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Draycote Water Sailing Club
UKLA
Saturday 12th 13th
2000 Class

2000 class Millennium event at Keyhaven YC
2000 Class
Saturday 12th 13th
Derwent Reservoir Sailing Club

RYA Dinghy Sailing Course Provisional
Derwent Reservoir Sailing Club book
Saturday 12th 13th
UKLA

ILCA Open Training West Kirby SC
UKLA
Saturday 12th 13th
UKLA

ILCA Open Training WPNSA
UKLA
Saturday 12th 13th
Stone Sailing Club

Hornet Open Meeting
Stone Sailing Club
Saturday 12th 13th
UKLA

ILCA Masters Qualifier 2 - Parkstone Yacht Club
UKLA
Saturday 12th
Burghfield Sailing Club

RS Aero Sustainablity Open Meeting
Burghfield Sailing Club book
Saturday 12th
East Antrim Boat Club

Holywood YC Regatta
East Antrim Boat Club
Saturday 12th 13th
Flying Fifteen Association

Classic & Silver Fleet Nationals & Grafham Open
Flying Fifteen Association
Saturday 12th 13th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Grafham Water Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 12th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May & Thames Series - Minima Yacht Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 12th 08:20
Royal Yorkshire Yacht Club

Special » Aimee 1
Royal Yorkshire Yacht Club
Saturday 12th 10:00 - 12:30
Clyde Cruising Club

Saturday morning training for all ages and stages including beginners » Saturday morning training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Saturday 12th 12:30 - 18:30
Weston Sailing Club

June Cup & Contender & Byte Invitational
Weston Sailing Club
Sunday 13th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Shustoke Sailing Club
UKLA
Sunday 13th 08:30
Royal Yorkshire Yacht Club

Special » Aimee 2
Royal Yorkshire Yacht Club
Sunday 13th 10:00 - 15:00
Salcombe Yacht Club

Topper Open
Salcombe Yacht Club
Sunday 13th 11:00
Bosham Sailing Club

BSC Optimist Open Meeting 2021
Bosham Sailing Club book
Sunday 13th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 4
Burghfield Sailing Club book
Sunday 13th 12:30 - 18:30
Weston Sailing Club

June Cup & Contender & Byte Invitational
Weston Sailing Club
Sunday 13th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Founders Series » FOUNDERS SERIES 4
Prestwick Sailing Club
Monday 14th 18th
Viridian Sailing Center

Junior Sailing Camp - Learn to Sail Session 2
Viridian Sailing Center book
Monday 14th 18th
Viridian Sailing Center

Teen Sailing Camp - Learn to Sail Session 1
Viridian Sailing Center book
Tuesday 15th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 10
Island Sailing Club book
Tuesday 15th 18:00 - 20:00
Clyde Cruising Club

Tuesday evening training for all ages and stages including beginners » Tuesday evening training for all ages and Levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Wednesday 16th 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Wednesday evening training for all ages and stages including beginners » Wednesday evening training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Thursday 17th
Bosham Sailing Club

Cruiser Trip to Beautiful Bembridge
Bosham Sailing Club
Thursday 17th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

June Series » JUNE SERIES 3
Prestwick Sailing Club
Friday 18th 20th
UK Europe Class Association

2021 Europe UK National Championships
UK Europe Class Association
Friday 18th 20th
Royal Ocean Racing Club

IRC National Championship
Royal Ocean Racing Club
Friday 18th 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Friday evening training for all ages and stages including beginners » Friday evening training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Saturday 19th
Youth Sailing Charity London

London Youth Sailing League 2021 - King George Sailing Club
Youth Sailing Charity London
Saturday 19th 20th
UKLA

50th Anniversary Open Regatta ILCA 6 & 7 - Stokes Bay
UKLA
Saturday 19th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Kielder Sailing Club
UKLA
Saturday 19th 20th
Stone Sailing Club

Shearwater Open Meeting
Stone Sailing Club
Saturday 19th 20th
2000 Class

2000 class coached open meeting at Snettisham Beach SC
2000 Class
Saturday 19th
UKLA

ILCA Thames Valley Grand Prix - Fishers Green Sailing Club
UKLA
Saturday 19th
Notts County Sailing Club

Topper Midland Championship 2 day event
Notts County Sailing Club
Saturday 19th 20th
UKLA

ILCA Scotland Grand Prix - Largo Bay SC
UKLA
Saturday 19th
Bala Sailing Club

Bala Long Distance (Great British Sailing Challenge)
Bala Sailing Club
Saturday 19th
Burghfield Sailing Club

OK Class Open Meeting
Burghfield Sailing Club
Saturday 19th
Benfleet Yacht Club

BYC Nore Race (Open Event)
Benfleet Yacht Club
Saturday 19th
EAORA

Janes Cup
EAORA
Saturday 19th
South Staffordshire Sailing Club

Firefly Open
South Staffordshire Sailing Club book
Saturday 19th 20th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Starcross Yacht Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 19th 09:30 - 17:00
Barnt Green Sailing Club

BGSC Optimist Open Meeting
Barnt Green Sailing Club
Saturday 19th 10:00 - 12:30
Clyde Cruising Club

Saturday morning training for all ages and stages including beginners » Saturday morning training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Sunday 20th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Nottingham Sailing Club
UKLA
Sunday 20th
UKLA

ILCA Thames Valley Grand Prix - King George V Reservoir
UKLA
Sunday 20th
EAORA

Thames Estuary Shield
EAORA
Sunday 20th 09:30 - 12:30
Notts County Sailing Club

Topper Midland Championship
Notts County Sailing Club
Sunday 20th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 5
Burghfield Sailing Club book
Sunday 20th 14:00 - 17:00
Prestwick Sailing Club

LADY ISLE TROPHY
Prestwick Sailing Club
Sunday 20th 14:30 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

AERO OPEN
Lee on Solent Sailing Club
Monday 21st 2nd Jul
Viridian Sailing Center

Junior Sailing Camp - Racing Camp Session 1
Viridian Sailing Center book
Tuesday 22nd 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 11
Island Sailing Club book
Tuesday 22nd 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Tuesday evening training for all ages and stages including beginners » Tuesday evening training for all ages and Levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Wednesday 23rd 27th
Royal Ocean Racing Club

IRC European Championship
Royal Ocean Racing Club
Wednesday 23rd 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Wednesday evening training for all ages and stages including beginners » Wednesday evening training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Thursday 24th 27th
Flying Fifteen Association

National Championship
Flying Fifteen Association
Thursday 24th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

June Series » JUNE SERIES 4
Prestwick Sailing Club
Friday 25th 27th
Haven Ports Yacht Club

SYH Classic Regatta
Haven Ports Yacht Club
Friday 25th 18:00 - 20:30
Clyde Cruising Club

Friday evening training for all ages and stages including beginners » Friday evening training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Saturday 26th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - South Shields Sailing Club
UKLA
Saturday 26th 27th
Hamble River Sailing Club

HRSC MIDSUMMER REGATTA
Hamble River Sailing Club
Saturday 26th
Wilsonian Sailing Club

Wilsonian River Challenge (Great British Sailing Challenge)
Wilsonian Sailing Club
Saturday 26th 27th
Topper Class Association

GJW Direct Topper National End of Season Championships (NS5) - Rutland Sailing Club
Topper Class Association
Saturday 26th 27th
Viridian Sailing Center

Fifth Annual Firecracker Regatta
Viridian Sailing Center book
Saturday 26th
Royal Ocean Racing Club

De Guingand Bowl
Royal Ocean Racing Club
Saturday 26th
Lark Class Association

Lark Open at Banbury Sailing Club
Lark Class Association
Saturday 26th 27th
Notts County Sailing Club

T15
Notts County Sailing Club
Saturday 26th 27th 07:15
Royal Yorkshire Yacht Club

Special » Dowsing
Royal Yorkshire Yacht Club
Saturday 26th 10:00 - 12:30
Clyde Cruising Club

Saturday morning training for all ages and stages including beginners » Saturday morning training for all ages and levels Provisional
Clyde Cruising Club book
Sunday 27th
UKLA

ILCA Northern Grand Prix - Budworth SC
UKLA
Sunday 27th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

PURSUIT RACE
Prestwick Sailing Club
Monday 28th 2nd Jul
Viridian Sailing Center

Teen Sailing Camp - Learn to Sail Session 2
Viridian Sailing Center book
Tuesday 29th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 12
Island Sailing Club book
 

July 2021

Thursday 1st 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

July Series » JULY SERIES 1
Prestwick Sailing Club
Friday 2nd 4th
Strangford Lough Yacht Club

Topper Irish Nationals @ SLYC
Strangford Lough Yacht Club
Friday 2nd
Royal Ocean Racing Club

Lyver Trophy
Royal Ocean Racing Club
Saturday 3rd 4th
Lark Class Association

Lark Open at Lymington Regatta
Lark Class Association
Saturday 3rd 9th
Guernsey Yacht Club

Guernsey Regatta
Guernsey Yacht Club
Saturday 3rd
Lake Norman Yacht Club

July 4th Regatta
Lake Norman Yacht Club
Saturday 3rd
Warsash Sailing Club

Optimist Open
Warsash Sailing Club
Saturday 3rd 4th
2000 Class

2000 class Northern series event at Ullswater YC
2000 Class
Saturday 3rd 4th
Burghfield Sailing Club

Solution Class Open
Burghfield Sailing Club
Saturday 3rd 4th
B14 Class

Weymouth B14 Open meeting and Travellers' Trophy
B14 Class
Saturday 3rd 4th
East Antrim Boat Club

East Antrim Boat Club Regatta
East Antrim Boat Club
Saturday 3rd 4th
Datchet Water Sailing Club

K1 Open Meeting
Datchet Water Sailing Club
Saturday 3rd 4th
Bosham Sailing Club

Chichester Scow Nationals
Bosham Sailing Club
Saturday 3rd 13:00 - 17:00
Ullswater Yacht Club

Lord Birkett Memorial Trophy » Lord Birkett Memorial Trophy
Ullswater Yacht Club
Sunday 4th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Notts County Sailing Club
UKLA
Sunday 4th 9th
Salcombe Yacht Club

Merlin Rocket Week 2021
Salcombe Yacht Club book
Sunday 4th
UKLA

ILCA South Coast & South East Grand Prix - Lancing Sailing Club
UKLA
Sunday 4th
Lake Norman Yacht Club

July 4th Regatta
Lake Norman Yacht Club
Sunday 4th
Royal Ocean Racing Club

La Trinité Cowes Race
Royal Ocean Racing Club
Sunday 4th 11:00 - 17:30
Notts County Sailing Club

Laser Open meeting
Notts County Sailing Club
Sunday 4th 11:00 - 17:00
Ullswater Yacht Club

Lord Birkett Memorial Trophy » Lord Birkett Memorial Trophy
Ullswater Yacht Club
Sunday 4th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 7
Burghfield Sailing Club book
Sunday 4th 14:00 - 16:00

SBSC OPEN DAY 2 - Sea & Lake
Monday 5th 9th
Viridian Sailing Center

Junior Sailing Camp - Learn to Sail Session 3
Viridian Sailing Center book
Monday 5th 9th
Royal London Yacht Club

Cowes Classics Week 2021
Royal London Yacht Club
Wednesday 7th
Brixham Yacht Club

Ladies Sailing Day
Brixham Yacht Club
Thursday 8th
EAORA

EAORA Offshore Regatta » Day One (EAORA Offshore Regatta)
EAORA
Thursday 8th 9th
West Mersea Yacht Club

Pattinson Cup
West Mersea Yacht Club
Thursday 8th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

July Series » JULY SERIES 2
Prestwick Sailing Club
Friday 9th 11th
UKLA

ILCA Masters Nationals and EuroMaster at Pevensey Bay Sailing Club
UKLA book
Friday 9th
Royal Ocean Racing Club

Cowes-Dinard-St Malo Race
Royal Ocean Racing Club
Saturday 10th 12th
Guernsey Yacht Club

Classic Channel Regatta Provisional
Guernsey Yacht Club
Saturday 10th 11th
Derwent Reservoir Sailing Club

NEWS event
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 10th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Tynemouth Sailing Club
UKLA
Saturday 10th 11th
Derwent Reservoir Sailing Club

RYA Dinghy Sailing Course Provisional
Derwent Reservoir Sailing Club book
Saturday 10th 11th
UKLA

ILCA Open Training West Kirby Sailing Club
UKLA
Saturday 10th 11th
UKLA

ILCA Open Training Bartley Sailing Club
UKLA
Saturday 10th 11th
UKLA

ILCA Open Training Derwent Sailing Club
UKLA
Saturday 10th 11th
2000 Class

2000 class Northern series event at Bala SC
2000 Class
Saturday 10th
Benfleet Yacht Club

Round Canvey Island Race - Rowing & Row/Sail (details tba)
Benfleet Yacht Club
Saturday 10th 11th
Shustoke Sailing Club

Solo Open
Shustoke Sailing Club
Saturday 10th
EAORA

EAORA Offshore Regatta » Day three (EAORA Offshore Regatta)
EAORA
Saturday 10th 11th
B14 Class

Weston Sailing Club B14 Open Meeting and Travellers' Trophy
B14 Class
Saturday 10th 11th
Bosham Sailing Club

English National 18 Championships
Bosham Sailing Club
Saturday 10th 11th
Bartley Sailing Club

UKLA / ASC Birmingham ILCA / Laser Youth Training - Book via UKLA Website
Bartley Sailing Club
Saturday 10th 09:00 - 18:00
Brightlingsea Sailing Club

RS Tera Eastern Championship 2021 » RS Tera Eastern Championship
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 10th 10:00
Brightlingsea Sailing Club

Regatta Fun Activities & Try Sailing & Powerboating
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 10th 11:00
Bray Sailing Club

8th -11th DLR
Bray Sailing Club
Saturday 10th 14:00 - 17:00
West Mersea Yacht Club

RNLI Pennant
West Mersea Yacht Club
Sunday 11th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Hollowell Sailing Club
UKLA
Sunday 11th
EAORA

EAORA Offshore Regatta » Day four (EAORA offshore Regatta)
EAORA
Sunday 11th 09:00 - 18:00
Brightlingsea Sailing Club

RS Tera Eastern Championship 2021 » RS Tera Eastern Championship
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 11th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 8
Burghfield Sailing Club book
Sunday 11th 12:00 - 14:00
Arun Yacht Club

Dobson Memorial Combined Dinghy / Cruiser Race
Arun Yacht Club
Sunday 11th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

HANDICAP CUP
Prestwick Sailing Club
Monday 12th 16th
Viridian Sailing Center

Junior Sailing Camp - Learn to Sail Session 4
Viridian Sailing Center book
Tuesday 13th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 13
Island Sailing Club book
Thursday 15th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

July Series » JULY SERIES 3
Prestwick Sailing Club
Friday 16th 18th
Herne Bay Sailing Club

Centenary 2021 Dawn to Dusk Race
Herne Bay Sailing Club book
Saturday 17th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May & Thames Series - Ranelagh Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 17th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Carsington Sailing Club
UKLA
Saturday 17th
Prestwick Sailing Club

Prestwick Coastal Rowing Club Regatta Provisional
Prestwick Sailing Club
Saturday 17th
EAORA

Mary Hill Trophy
EAORA
Saturday 17th 18th
B14 Class

Itchenor Sailing Club B14 Open Meeting and Travellers Trophy event
B14 Class
Saturday 17th
South Staffordshire Sailing Club

Solo Open
South Staffordshire Sailing Club
Saturday 17th 18th
Royal Ocean Racing Club

RORC Telegraph Bowl for XOD
Royal Ocean Racing Club
Saturday 17th 18th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Mumbles Yacht Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 17th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Laser Open Meeting
Carsington Sailing Club
Saturday 17th 18th 17:47
UKLA

ILCA Super Grand Prix - Pagham Yacht Club
UKLA
Sunday 18th
EAORA

Round the Goodwins Race
EAORA
Sunday 18th
UKLA

ILCA South Coast Grand Prix - Pagham Yacht Club
UKLA
Sunday 18th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Phantom Open Meeting
Carsington Sailing Club
Sunday 18th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 9
Burghfield Sailing Club book
Sunday 18th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Founders Series » FOUNDERS SERIES 6
Prestwick Sailing Club
Monday 19th 30th
Viridian Sailing Center

Junior Sailing Camp - Racing Camp Session 2
Viridian Sailing Center book
Monday 19th 24th
Royal Ocean Racing Club

Half Ton Classics Cup
Royal Ocean Racing Club
Tuesday 20th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 14
Island Sailing Club book
Thursday 22nd 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

July Series » JULY SERIES 4
Prestwick Sailing Club
Saturday 24th 25th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Shoreham Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 24th 25th
2000 Class

2000 class Millennium event at Thorney Island SC
2000 Class
Saturday 24th
Brixham Yacht Club

Brixham Yacht Regatta BBQ
Brixham Yacht Club
Saturday 24th 25th
Stone Sailing Club

Hurricane Open Meeting
Stone Sailing Club
Saturday 24th
East Antrim Boat Club

Cockle Island Boat Club Regatta
East Antrim Boat Club
Saturday 24th
Royal Ocean Racing Club

Channel Race
Royal Ocean Racing Club
Sunday 25th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 10
Burghfield Sailing Club book
Sunday 25th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

McANDREW TROPHY
Prestwick Sailing Club
Tuesday 27th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 15
Island Sailing Club book
Thursday 29th 19:00 - 20:30
Seafarers Sailing Club

Evening C Series 2021 » Evening C2
Seafarers Sailing Club
Saturday 31st 1st Aug
Filey Sailing Club

Filey SC Regatta 2021
Filey Sailing Club
Saturday 31st
UKLA

ILCA South West Grand Prix - Starcross Yacht Club
UKLA
Saturday 31st 09:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Solo Open Meeting
Carsington Sailing Club
 

August 2021

Sunday 1st 6th
Lark Class Association

Lark Open at Salcombe Yacht Club
Lark Class Association
Sunday 1st
Cargreen Yacht Club

Test Regatta
Cargreen Yacht Club book
Sunday 1st 6th
Topper Class Association

GJW Direct Topper UK National Championships - Ballyholme Yacht Club
Topper Class Association
Sunday 1st 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Founders Series » FOUNDERS SERIES 7
Prestwick Sailing Club
Thursday 5th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

August Series » AUGUST SERIES 1
Prestwick Sailing Club
Saturday 7th 8th
International GP14 Association

Youth Championship 2021
International GP14 Association
Saturday 7th
Shustoke Sailing Club

Mirror Open
Shustoke Sailing Club
Saturday 7th
East Antrim Boat Club

County Antrim Yacht Club
East Antrim Boat Club
Saturday 7th
County Antrim Yacht Club

Annual Regatta Provisional
County Antrim Yacht Club
Saturday 7th 8th
UKLA

ILCA Super Grand Prix - Castle Cove SC
UKLA
Saturday 7th 10:00 - 16:00
Weston Sailing Club

August Cup & Europe & Streaker Invitational
Weston Sailing Club
Sunday 8th 13th
2000 Class

2000 class National Championship at Royal Torbay YC
2000 Class
Sunday 8th
Royal Ocean Racing Club

Rolex Fastnet Race
Royal Ocean Racing Club
Sunday 8th
UKLA

ILCA South West Grand Prix - Castle Cove Sailing Club
UKLA
Sunday 8th 09:00
Brightlingsea Sailing Club

Pyefleet Week
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 8th 11:00 - 17:00
Weston Sailing Club

August Cup & Europe & Streaker Invitational
Weston Sailing Club
Sunday 8th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 12
Burghfield Sailing Club book
Sunday 8th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

DOON TROPHY
Prestwick Sailing Club
Monday 9th 13th
UKLA

Chichester Harbour Race Week - Hayling Island Sailing Club
UKLA
Monday 9th 13th
RYA

2021 RYA Youth National Championships
RYA
Monday 9th 13th
Salcombe Yacht Club

Salcombe Town Regatta Cancelled
Salcombe Yacht Club book
Monday 9th
West Mersea Yacht Club

Mersea Week » Mersea week 1
West Mersea Yacht Club
Tuesday 10th
West Mersea Yacht Club

Mersea Week » Mersea week 2
West Mersea Yacht Club
Tuesday 10th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 16
Island Sailing Club book
Tuesday 10th 19:30 - 23:30
Emsworth Slipper Sailing Club

ESSC Fed Week Skittles Evening Provisional
Emsworth Slipper Sailing Club
Wednesday 11th 13:00 - 18:00
West Mersea Yacht Club

Round Mersea Island Race
West Mersea Yacht Club book
Thursday 12th
West Mersea Yacht Club

Mersea Week » Mersea week 3
West Mersea Yacht Club
Thursday 12th 19:30 - 20:30
Prestwick Sailing Club

August Series » AUGUST SERIES 2
Prestwick Sailing Club
Friday 13th
West Mersea Yacht Club

Mersea Week » WMYC Regatta
West Mersea Yacht Club
Saturday 14th 19th
UKLA

UKLA British Open National Championships ILCA 4, 6 & 7 - WPNSA
UKLA
Saturday 14th
Burghfield Sailing Club

Solo/Comet/Streaker Open Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 14th 15th
UKLA

ILCA Scotland Grand Prix - Aberdeen & Stonehaven Yacht Club
UKLA
Saturday 14th 16th

Dart Open Meeting
Saturday 14th
East Antrim Boat Club

Royal North of Ireland Regatta
East Antrim Boat Club
Sunday 15th 19th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket National Championships - East Lothian Yacht Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 15th
POFROC

Fowey Regatta 2021 » Fowey to Flushing Race
POFROC book
Sunday 15th
Attenborough Sailing Club

Supernova Open Meeting
Attenborough Sailing Club
Sunday 15th 11:00 - 17:00
South Windermere Sailing Club

Anniversary Regatta Races 4, 5 & 6
South Windermere Sailing Club
Sunday 15th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 13
Burghfield Sailing Club book
Sunday 15th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Founders Series » FOUNDERS SERIES 8
Prestwick Sailing Club
Monday 16th
POFROC

Fowey Regatta 2021 » Flushing to Fowey Race
POFROC book
Tuesday 17th
POFROC

Fowey Regatta 2021 » RFYC Regatta
POFROC book
Tuesday 17th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 17
Island Sailing Club book
Wednesday 18th
POFROC

Fowey Regatta 2021 » Royal Fowey Regatta
POFROC book
Thursday 19th 27th
UKLA

ILCA U21 World Championships - WPNSA
UKLA
Thursday 19th
POFROC

Fowey Regatta 2021 » FGSC Regatta
POFROC book
Friday 20th
POFROC

Fowey Regatta 2021 » Tribute Day
POFROC book
Saturday 21st 22nd
International GP14 Association

Masters Championship 2021
International GP14 Association
Sunday 22nd 06:45 - 09:45

Midships Series 16,17
Sunday 22nd 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 14
Burghfield Sailing Club book
Sunday 22nd 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

GAIL TROPHY
Prestwick Sailing Club
Tuesday 24th 18:00 - 20:30
Island Sailing Club

2021 Tuesday Evening Racing Series » Race 18
Island Sailing Club book
Friday 27th 29th
Strangford Lough Yacht Club

Flying 15 Irish Championships
Strangford Lough Yacht Club
Saturday 28th 29th
International GP14 Association

Scottish Championship 2021
International GP14 Association
Saturday 28th 29th
Derwent Reservoir Sailing Club

Single handers regatta Provisional
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 28th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Derwent Reservoir Sailing Club
UKLA
Saturday 28th 31st
Filey Sailing Club

RS Tera National Championships Filey Sailing Club 2021
Filey Sailing Club
Saturday 28th
Stone Sailing Club

Essex Sailing Championships - Dinghy and Keelboat Challenge
Stone Sailing Club
Saturday 28th 31st
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket River Championships (Bourne End Week) - Upper Thames Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 29th
UKLA

ILCA South Coast Grand Prix - Royal Lymington YC
UKLA
Sunday 29th
Stone Sailing Club

Essex Sailing Championships - Day 2
Stone Sailing Club
Sunday 29th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 15
Burghfield Sailing Club book
Monday 30th
Stone Sailing Club

Essex Sailing Championships - Day 3
Stone Sailing Club
 

September 2021

Thursday 2nd 5th
B14 Class

B14 National and European Championships at Rock Sailing Club
B14 Class
Thursday 2nd 18:30 - 19:30
Prestwick Sailing Club

September Series » SEPTEMBER SERIES 1
Prestwick Sailing Club
Saturday 4th 5th
Royal Ocean Racing Club

Cowes Keelboat Championship
Royal Ocean Racing Club
Saturday 4th
UKLA

ILCA Thames Valley Grand Prix - Welsh Harp Sailing Club
UKLA
Saturday 4th 5th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Lymington Town Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 4th
Lake Norman Yacht Club

Labor Day Regatta
Lake Norman Yacht Club
Saturday 4th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Beadnell Sailing Club
UKLA
Saturday 4th
Burghfield Sailing Club

Optimist Summer Open
Burghfield Sailing Club
Saturday 4th 5th
2000 Class

2000 class Millennium event at Stone SC
2000 Class
Saturday 4th 5th
UKLA

ILCA Scotland Grand Prix - Loch Lomond Sailing Club
UKLA
Saturday 4th
EAORA

Houghton Cup
EAORA
Saturday 4th 5th
Paignton Sailing Club

Paignton Open for Single Handers (POSH) 2021
Paignton Sailing Club
Saturday 4th 5th
Stone Sailing Club

2000 Open Meeting
Stone Sailing Club
Saturday 4th
South Staffordshire Sailing Club

GP14 Open
South Staffordshire Sailing Club
Saturday 4th 09:00
Brightlingsea Sailing Club

Solos and Aeros Easterns
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 4th 10:30 - 16:30
Redesmere Sailing Club

NWJYT Open
Redesmere Sailing Club
Saturday 4th 11:00 - 16:30
Notts County Sailing Club

RS400 Open
Notts County Sailing Club
Sunday 5th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Trent Valley Sailing Club
UKLA
Sunday 5th
UKLA

ILCA Thames Valley Grand Prix - Wembley Sailing Club
UKLA
Sunday 5th
Lake Norman Yacht Club

Labor Day Regatta
Lake Norman Yacht Club
Sunday 5th 11:00 - 16:30
Notts County Sailing Club

RS400 Open
Notts County Sailing Club
Sunday 5th 11:00 - 16:00
Burghfield Sailing Club

Tropik Summer Lovin' Series 16
Burghfield Sailing Club book
Sunday 5th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Founders Series » FOUNDERS SERIES 9
Prestwick Sailing Club
Thursday 9th 18:30 - 19:30
Prestwick Sailing Club

September Series » SEPTEMBER SERIES 2
Prestwick Sailing Club
Friday 10th
Royal Ocean Racing Club

Castle Rock Race
Royal Ocean Racing Club
Saturday 11th 12th
Lark Class Association

Lark Open at Waldringfield SC
Lark Class Association
Saturday 11th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Hunts Sailing Club
UKLA
Saturday 11th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May Series - Upper Thames Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 11th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Blackpool & Fylde Sailing Club
UKLA
Saturday 11th 12th
Island Sailing Club

BPMI
Island Sailing Club
Saturday 11th
UKLA

ILCA Thames Valley Grand Prix - Frensham Pond S.C (TBC)
UKLA
Saturday 11th 12th
South Staffordshire Sailing Club

WLYC 24 hr Race @ Southport
South Staffordshire Sailing Club
Saturday 11th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Derbyshire Youth Sailing Open Meeting
Carsington Sailing Club
Saturday 11th 13:30 - 19:30
Weston Sailing Club

Weston Cat Open
Weston Sailing Club
Sunday 12th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Thames Series - Upper Thames Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 12th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Trimpley Sailing Club
UKLA
Sunday 12th 14:00 - 20:00
Weston Sailing Club

Weston Cat Open
Weston Sailing Club
Sunday 12th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

St. NICHOLAS TROPHY
Prestwick Sailing Club
Sunday 12th 15:00 - 17:00
Arun Yacht Club

Barts Bash combined dinghy / cruiser race
Arun Yacht Club
Friday 17th 19th
EAORA

Buckley Goblets
EAORA
Saturday 18th
Bosham Sailing Club

BSC Laser Open Meeting
Bosham Sailing Club
Saturday 18th 19th
Royal Ocean Racing Club

IRC Two-Handed Inshore National Championship
Royal Ocean Racing Club
Saturday 18th
UKLA

ILCA South Coast Grand Prix - Bosham SC
UKLA
Saturday 18th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May Series - Tamesis Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 18th
Lake Norman Yacht Club

Hospice Regatta
Lake Norman Yacht Club
Saturday 18th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Barnt Green Sailing Club
UKLA
Saturday 18th
Strangford Lough Yacht Club

SLYC Frostie Series
Strangford Lough Yacht Club book
Saturday 18th 19th
2000 Class

2000 class Northern series event at Carsington SC
2000 Class
Saturday 18th 19th
UKLA

ILCA Scotland Grand Prix - Loch Tummel Sailing Club
UKLA
Saturday 18th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

2000 and 3000 Class open meeting
Carsington Sailing Club
Sunday 19th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Midland Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 19th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Thames Series - Tamesis Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 19th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Blifthfield Sailing Club
UKLA
Sunday 19th
Lake Norman Yacht Club

Hospice Regatta
Lake Norman Yacht Club
Sunday 19th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

2000 and 3000 Class open meeting
Carsington Sailing Club
Sunday 19th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

VETERANS TROPHY
Prestwick Sailing Club
Thursday 23rd 18:00 - 19:00
Prestwick Sailing Club

September Series » SEPTEMBER SERIES 4
Prestwick Sailing Club
Saturday 25th 26th
UKLA

UKLA Autumn ILCA 4, 6 & 7 Qualifier 1 - Sunderland Y.C.
UKLA
Saturday 25th 26th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Inland Championships - Bala Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 25th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May Series - Banbury Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 25th
Lake Norman Yacht Club

Board Bash 2021
Lake Norman Yacht Club
Saturday 25th
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Coniston Sailing Club
UKLA
Saturday 25th
Strangford Lough Yacht Club

SLYC Frostie Series
Strangford Lough Yacht Club
Saturday 25th
2000 Class

2000 class Millennium event at Chichester YC
2000 Class
Saturday 25th
Lark Class Association

Lark Open at South Staffs SC
Lark Class Association
Saturday 25th 26th
Prestwick Sailing Club

D ZERO SCOTTISH NATIONALS
Prestwick Sailing Club
Saturday 25th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

RYA Midlands Junior Championships
Carsington Sailing Club
Sunday 26th
2000 Class

2000 class coached open meeting at Itchenor SC
2000 Class
Sunday 26th
Lake Norman Yacht Club

Board Bash 2021
Lake Norman Yacht Club
Sunday 26th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

RYA Midlands Junior Championships
Carsington Sailing Club
Thursday 30th 18:00 - 19:00
Prestwick Sailing Club

September Series » SEPTEMBER SERIES 5
Prestwick Sailing Club
 

October 2021

Saturday 2nd 3rd
UKLA

UKLA Autumn ILCA 4, 6 & 7 Qualifier 2 - WPNSA
UKLA
Saturday 2nd 3rd
UKLA

ILCA Masters Autumn Qualifier - WPNSA
UKLA
Saturday 2nd
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket De May Series & Prize Giving - Hampton Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 2nd
UKLA

ILCA Lakeland & Border Grand Prix - Ullswater Sailing Club
UKLA
Saturday 2nd
Strangford Lough Yacht Club

SLYC Frostie Series
Strangford Lough Yacht Club
Saturday 2nd 3rd
Datchet Water Sailing Club

UKWA/LWA Inland Windsurfing Event
Datchet Water Sailing Club
Saturday 2nd
Brixham Yacht Club

Exe Champagne Challenge
Brixham Yacht Club
Saturday 2nd 3rd
B14 Class

Brightlingsea Sailing Club B14 Open meeting and Travellers' Trophy
B14 Class
Saturday 2nd
Shustoke Sailing Club

GP14/Comet Open Meeting - (No club Racing) - Provisional date
Shustoke Sailing Club
Saturday 2nd 09:00
Brightlingsea Sailing Club

Skiff Fest 2021/700 Nationals Tour 2021 » Day 1
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 2nd 10:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

Solo Open
Notts County Sailing Club
Saturday 2nd 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Sprint 15 TT & Catapult Open
Carsington Sailing Club
Saturday 2nd 10:30 - 16:00
Redesmere Sailing Club

Comet Open
Redesmere Sailing Club
Sunday 3rd
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller & Thames Series & Thames Prize Giving - Hampton Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 3rd
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Midland Circuit - Trent Valley Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Sunday 3rd
Bosham Sailing Club

BSC Topper Open Meeting 2021
Bosham Sailing Club
Sunday 3rd 09:00
Brightlingsea Sailing Club

Skiff Fest 2021/700 Nationals Tour 2021 » Day 2
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 3rd 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Sprint 15 TT & Catapult Open
Carsington Sailing Club
Sunday 3rd 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Autumn Series » AUTUMN SERIES 1
Prestwick Sailing Club
Saturday 9th 10th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Open Meeting - Paignton Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 9th
UKLA

ILCA Midlands Grand Prix - Chelmarsh Sailing Club
UKLA
Saturday 9th 10th
Oxford Sailing Club

Eric Twiname Youth & Junior Team Racing Championships
Oxford Sailing Club
Saturday 9th
Strangford Lough Yacht Club

SLYC Frostie Series
Strangford Lough Yacht Club
Saturday 9th 10th
Shustoke Sailing Club

Miracle Open Meeting
Shustoke Sailing Club
Saturday 9th 10th
Derwent Reservoir Sailing Club

NEWS windsurfing event
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 9th
Burghfield Sailing Club

Seavets Open and AGM
Burghfield Sailing Club
Saturday 9th 10th
Datchet Water Sailing Club

Topper NS
Datchet Water Sailing Club
Sunday 10th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Autumn Series » AUTUMN SERIES 2
Prestwick Sailing Club
Saturday 16th 17th
Lark Class Association

Lark Open - Plymouth Final Fling
Lark Class Association
Saturday 16th
Burghfield Sailing Club

RS 400 & 500 Southern Tour
Burghfield Sailing Club
Saturday 16th 17th
UKLA

ILCA Masters Inland Nationals - Grafham Water Sailing Club
UKLA
Saturday 16th 17th
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller - Hollingworth Lake Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 16th
Strangford Lough Yacht Club

SLYC Frostie Series
Strangford Lough Yacht Club
Saturday 16th 17th
Warsash Sailing Club

Topper Open
Warsash Sailing Club
Saturday 16th
Burghfield Sailing Club

RS 400 Southern Tour
Burghfield Sailing Club
Saturday 16th 17th
B14 Class

B14 Open Meeting and Travellers' Trophy at Royal Western Yacht Club of England
B14 Class
Saturday 16th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Osprey Javelin Tempest Open Meeting » Osprey end of season, Javelin Open, Tempest Nationals
Carsington Sailing Club
Saturday 16th 16:00 - 23:00
Maldon Little Ship Club

TSBT Laying Up Supper
Maldon Little Ship Club
Sunday 17th 10:00 - 16:00
Weston Sailing Club

Open Winter Series 1 & 2
Weston Sailing Club
Sunday 17th 10:00 - 15:00
Salcombe Yacht Club

Solo Open
Salcombe Yacht Club
Sunday 17th 10:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Osprey Javelin Tempest Open Meeting » Osprey Javelin Open & Tempest Nationals
Carsington Sailing Club
Sunday 17th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Autumn Series » AUTUMN SERIES 3
Prestwick Sailing Club
Tuesday 19th 20th
Royal Ocean Racing Club

Hong Kong to Vietnam Race
Royal Ocean Racing Club
Saturday 23rd
Royal Ocean Racing Club

Rolex Middle Sea Race
Royal Ocean Racing Club
Saturday 23rd 24th
UKLA

UKLA Autumn ILCA 4, 6 & 7 Qualifier 3 - WPNSA
UKLA
Saturday 23rd
Merlin Rocket Owners Association

Merlin Rocket Silver Tiller, Dinner & Silver Tiller Prize Giving - Itchenor Sailing Club
Merlin Rocket Owners Association
Saturday 23rd
Banbury Sailing Club

Open Meeting » Streaker Open Meeting
Banbury Sailing Club
Saturday 23rd 24th
Datchet Water Sailing Club

Wayfarer Inland Championships
Datchet Water Sailing Club
Saturday 23rd 24th
Viridian Sailing Center

VSC Kessel Run Youth Regatta
Viridian Sailing Center
Saturday 23rd 09:00 - 17:00
Carsington Sailing Club

Waszp Open
Carsington Sailing Club
Sunday 24th
Carsington Sailing Club

Waszp Open
Carsington Sailing Club
Sunday 24th 12:30 - 18:30
Weston Sailing Club

Open Winter Series 3 & 4
Weston Sailing Club
Sunday 24th 14:00 - 16:00
Prestwick Sailing Club

Autumn Series » AUTUMN SERIES 4
Prestwick Sailing Club
Tuesday 26th 06:30 - 08:00
Viridian Sailing Center

Trunk or Treat
Viridian Sailing Center
Saturday 30th 31st
UKLA

UKLA Inlands ILCA 4, 6 & 7 - Rutland Sailing Club
UKLA
Saturday 30th 31st
International GP14 Association

End of Season Championship 2021
International GP14 Association
Saturday 30th
Burghfield Sailing Club

London Windsurfing Association Open Events 2
Burghfield Sailing Club
 

November 2021

Saturday 6th 7th
Lark Class Association

Lark Winter Championship at Northampton Sailing Club
Lark Class Association
Saturday 6th
Lake Norman Yacht Club

Flying Scot Fall 48
Lake Norman Yacht Club
Saturday 6th
Burghfield Sailing Club

Enterprise Winter Championships
Burghfield Sailing Club
Saturday 6th 7th
Shustoke Sailing Club

Phantom Open
Shustoke Sailing Club
Saturday 6th
South Staffordshire Sailing Club

OK Open
South Staffordshire Sailing Club
Saturday 6th 7th
Oxford Sailing Club

RS700 Inland Champships/IC Open
Oxford Sailing Club
Sunday 7th
Burghfield Sailing Club

Enterprise Winter Championships
Burghfield Sailing Club
Sunday 7th
Lake Norman Yacht Club

Flying Scot Fall 48
Lake Norman Yacht Club
Sunday 7th 10:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 1-3
Redesmere Sailing Club
Sunday 7th 11:00 - 17:00
Weston Sailing Club

Open Winter Series 5 & 6
Weston Sailing Club
Saturday 13th
Lake Norman Yacht Club

Carolina Keelboat One Design
Lake Norman Yacht Club
Sunday 14th
Lake Norman Yacht Club

Carolina Keelboat One Design
Lake Norman Yacht Club
Sunday 14th 10:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 4-6
Redesmere Sailing Club
Saturday 20th 21st
Datchet Water Sailing Club

BUSA Fleet Racing Championships - 2021 Provisional
Datchet Water Sailing Club
Saturday 20th
Brightlingsea Sailing Club

Merlin Rocket Silver Tiller Open Meeting » Day 1
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 20th 13:00 - 23:00
Maldon Little Ship Club

TSBT AGM and Laying up Supper
Maldon Little Ship Club
Sunday 21st
Brightlingsea Sailing Club

Merlin Rocket Silver Tiller Open Meeting » Day 2
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 21st 10:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 7-9
Redesmere Sailing Club
Sunday 21st 10:30 - 16:30
Weston Sailing Club

Open Winter Series 7 & 8
Weston Sailing Club
Saturday 27th 28th
Burghfield Sailing Club

Merlin Rocket Open
Burghfield Sailing Club
Sunday 28th 10:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 10-12
Redesmere Sailing Club
 

December 2021

Sunday 5th 10:00 - 16:00
Weston Sailing Club

Open Winter Series 9 & 10
Weston Sailing Club
Sunday 5th 10:15 - 12:30
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 13-14
Redesmere Sailing Club
Sunday 19th 10:00 - 16:00
Weston Sailing Club

Open Winter Series 11 & 12
Weston Sailing Club
 

January 2022

Saturday 1st
Lake Norman Yacht Club

2022 Ice Bucket
Lake Norman Yacht Club
Monday 3rd 11:00 - 14:15
Mengeham Rythe Sailing Club

Winkle of The Harbour (HS HF)
Mengeham Rythe Sailing Club
 

June 2022

Thursday 2nd 4th
Coniston Sailing Club

Coniston Sailing Club - Open Regatta
Coniston Sailing Club
 

July 2022

Sunday 3rd 8th
Salcombe Yacht Club

Merlin Week 2022
Salcombe Yacht Club
© 2021 SailingNetworks powered by Marine CRM